Le diagramme des émotions (v2)

adjectifs

To taki eksperyment mający na celu poszerzyć mój słownik dotyczący stanów emocjonalnych. Cztery podstawowe przymiotniki – spokojny, szczęśliwy,zdenerwowany, nieszczęśliwy – znajdują się pośrodku diagramu. Każdy z nich dzieli się na trzy bardziej szczegółowe, a te z kolei na trzy jeszcze bardziej szczegółowe (czy raczej: ma po trzy synonimy). Zwrotu « stan emocjonalny » nie należy jednak traktować zbyt dosłownie: czasem są to przymiotniki opisujące emocje, a czasem opisujące rzeczy, które dopiero wywołują w nas emocje (jak np. amusant = zabawny).

W trakcie tworzenia tego diagramu uświadomiłem sobie, że w zasadzie z powodzeniem możnaby go użyć do innych celów, tzn. do innego zbioru słów, lub innych języków. Wszystko, czego trzeba, to mieć pomysł na cztery podstawowe słowa, po trzy szczegółowe dla każdego z nich, oraz jeszcze po trzy synonimy. A z drugiej strony chętnie bym zaoszczędził sobie i innym układanie tego wszystkiego w kształt diamentu i wyliczanie kolorów, by płynnie przechodziły jeden w drugi. (Chodzi mi jeszcze po głowie pomysł na inną paletę kolorów).

Program, w którym zbudowałem ten diagram, nazywa się yEd, jest darmowy i można go ściągnąć z http://www.yworks.com/products/yed . Ogólnie służy do tworzenia diagramów dla potrzeb architektów systemów komputerowych, ale jest dość łatwy w użyciu i nic nie stoi na przeszkodzie, by budować w nim mapy pamięci, takie jak ta powyżej. Trzeba mieć tylko zainstalowaną na komputerze Javę (prawie każdy komputer ma), ściągnąć go, uruchomić i załadować do niego plik z diagramem. A ten można wziąć z mojego Google Drive. Najkrótsza z możliwych instrukcji obsługi: Po załadowaniu klikamy na wybranym słówku i wciskamy F2, żeby edytować słowo. Gdy skończymy, klikamy File -> Save As, by zapisać plik z diagramem, oraz File -> Export, by z diagramu zrobić plik graficzny GIF. Naciśnięcie F6 pozwala nam na bardziej zaawansowaną edycję, taką jak np. zmiana koloru. Słówka możemy oczywiście przesuwać po ekranie, kopiować i wklejać za pomocą Ctrl+C Ctrl+V, dodawać nowe elementy, korzystając z katalogu po prawej stronie, a trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki możemy połączyć dwa słowa linią, a następnie edytować jej kształt. S’amusez!

2 réflexions sur “Le diagramme des émotions (v2)

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur la façon dont les données de vos commentaires sont traitées.