La Menace fantôme

germany_history_books

Na razie to jeszcze nic takiego, ale być może to zdjęcie zapowiada pewne zmiany na blogu.

Mieszkam obecnie w Berlinie. Do tej pory różne inne zajęcia dawały mi wystarczające usprawiedliwienie, by tego nie robić, ale w końcu nadszedł ten moment: Chcę zapisać się na kurs niemieckiego. Prawdopodobnie od nowego roku. Myślę, że to ważne, by znać język kraju, w którym się mieszka. I jego historię też.

Równocześnie chciałbym kontynuować naukę francuskiego i nadal prowadzić tego bloga… z tym że być może mógłbym trochę rozszerzyć jego formułę. Na Ostez Vostre Lion już od dawna pojawiały się notki dotyczące nie tylko Francji i francuskiego, ale i innych krajów i języków Europy. Teraz chciałbym pójść o krok dalej. Wyobrażam to sobie tak, że podzielę bloga na wyraźne kategorie językowe – francuską i niemiecką – tak, by osoby zainteresowane jednym językiem nie musiały przewijać wpisów na temat drugiego.
Notki historyczne również trafiałyby do tych kategorii, chyba że dotyczyłyby wydarzeń wspólnych dla Francji i Niemiec… lub Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburga… Nie ma co ukrywać, że historia państw Europy przeplata się na każdym kroku. Myślę, że zwłaszcza teraz, gdy nasz kontynent z jednej strony coraz bardziej się jednoczy, a z drugiej rosną w siłę politycy, którzy znów chcieli kontroli na granicach i patrzenia na siebie wilkiem, taki blog o naszej wspólnej historii  to coś, nad czym bardzo chętnie chciałbym pracować.

Z drugiej strony boję się, że to może być trochę za dużo. Mogę rozmienić się na drobne, albo stracić motywację, przytłoczony nadmiarem pracy. Wiem też, że notki będą nierówne. Naukę niemieckiego dopiero zaczynam i nawet jeśli z pomocą internetu będę w stanie pisać powyżej swojego poziomu, nie będzie mi to przychodzić z taką łatwością, jak w przypadku francuskiego. Ma więc do Was, czytelników, gorącą prośbę: dajcie mi znać co o tym myślicie. Poniżej zamieszczam linka do małej anonimowej ankiety (w polu z imieniem można wpisać co się chce). Możecie też zostawić mi komentarz tutaj pod spodem, albo na Fejsbuku, albo na Twitterze. Już sama informacja, że nie piszę tego wszystko tylko dla siebie będzie dla mnie na wagę złota 🙂

https://doodle.com/poll/hfvzv4ez6ntf5ea9

Książki na zdjęciu powyżej to dwie ciężkie cegły o historii Niemiec. Pierwsza, « The Holy Roman Empire » opowiada o dziejach Świętego Cesarstwa Niemieckiego od powstania w wyniku podziału imperium Karola Wielkiego, po inwazję Napoleona Bonaparte i abdykację ostatniego cesarza, Franza Josepha Karla II (czyli i początek i koniec związany był z historią Francji 🙂 ). Druga książka mówi o historii Prus od XVII wieku po drugą wojnę światową – zazębia się więc z pierwszą, ale opowiada bardziej konkretnie o tej części kraju, która dały początek nowoczesnym Niemcom. Jest to też historia blisko związana z historią Polski. Obie książki mają fantastyczne opinie na Amazonie, mam więc nadzieję, że nie usnę przy nich, a po lekturze będę mógł się wymądrzać w towarzystwie.

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur la façon dont les données de vos commentaires sont traitées.